Advertisement

Vitamina D mund të njihet më mirë si lëndë ushqyese që ndërton kocka të forta, por jo vetëm që ju ndihmon të përfitoni sa më shumë nga kalciumi, por gjithashtu ofron disa përfitime të mahnitshme për shëndetin e zemrës.

Kur bëhet fjalë për shëndetin e zemrës, vitamina D është më e rëndësishme se sa mendoni. Kjo për shkak se studiuesit kanë zbuluar se mund të ketë një lidhje midis mungesës së vitaminës D dhe rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare.

Mungesa e vitaminës D mund të dyfishojë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Një studim i publikuar në revistën European Heart Journal ka zbuluar një lidhje të mundshme midis mungesës së vitaminës D dhe sëmundjeve të zemrës. Ky studim në shkallë të gjerë shqyrtoi të dhënat nga 267,000 pjesëmarrës, duke parë si nivelet e vitaminës D ashtu edhe faktorët që lidhen me sëmundjet e zemrës, si presioni i lartë i gjakut.

Studiuesit gjetën një korrelacion midis të dyve, pjesëmarrësit që kishin nivele më të larta të vitaminës D kishin gjithashtu një rrezik më të ulët të presionit të lartë të gjakut dhe sëmundjeve kardiovaskulare, ndërsa ata me nivele shumë të ulëta të vitaminës D kishin rrezikun më të lartë.

Sa e zakonshme është mungesa e vitaminës D?

Nivelet shumë të ulëta të vitaminës D janë një problem i zakonshëm tek të rriturit. Megjithatë, mungesa e rëndë është e rrallë. Shumica e njerëzve që kanë mungesë të kësaj vitamine mund ta marrin atë përmes suplementeve (vetëm sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj përpara se të filloni suplemente të reja diete).

Gjithashtu, për të marrë më shumë vitaminë D, mund të përfshini ushqime të pasura me këtë lëndë ushqyese, si peshku yndyror si salmoni, sardelet, trofta, vezët dhe skumbri.

Më në fund, një veprim aq i thjeshtë sa kalimi i disa minutave në diell çdo ditë mund të rrisë gjithashtu nivelet D (thjesht mos harroni të vendosni krem ​​kundër diellit)./abcnews

Advertisement

By admin